Projektas „Pagrindinių maisto produktų kainų pokytis per 4 mėnesius“

1A klasės mokinių, lankančių ekonomikos būrelį „Ekonomika vakar, šiandien ir rytoj“  atliktas projektas „Pagrindinių maisto produktų kainų pokytis per 4 mėnesius“

1A klasės mokiniai nuo gruodžio 1 dienos iki kovo 1 dienos stebėjo būtiniausių maisto produktų kainų pokytį, jas lygino skirtinguose didžiuosiuose prekybos centruose. Mokiniai pasiskirstė, kuris kokio produkto stebės kainą skirtinguose prekybos centruose. Buvo pasirinkti šie maisto produktai: duona, batonas, sviestas, pienas, grietinė, varškė, miltai, ryžiai, makaronai, kiaušiniai, cukrus, druska, bulvės, agurkai, obuoliai, aliejus, vištienos filė, rūkyta dešra. Mokiniai suskaičiavo, kad bendra šių produktų krepšelio kaina gruodžio 1 dieną buvo 21,58€.  Jau sausio mėnesį pastebėjo, kad kainos po truputį kyla. Darėsi vis įdomiau jas stebėti. Klasėje kildavo diskusijos, kurio produkto kaina jau pakito ir kiek. Kovo 1 dieną mokiniai jau galėjo skaičiuoti, kiek kuris maisto produktas pabrango per 4 mėnesius.  Bendra maisto produktų krepšelio kaina jau siekė 33,41€. Mokytoja paskaičiavo, kad krepšelio kaina pakito 11,83 €, tai yra apie 55%.

Mokiniai pastebėjo, kad pigiausi mėsos ir pieno produktai yra „LIDL“ prekybos centre. Grūdiniai produktai pigiausi „Maximoje“. Vaisių ir daržovių kainos apylygės tiek „LIDL“, tiek „Maximos“ prekybos centruose. Brangiausi vaisiai ir daržovės buvo „IKI“ centre. Palyginę kainas mokiniai surikiavo prekybos centrus pagal apsipirkimo kainą. Šie išsirikiavo taip: „LIDL“, „Maxima“, „Norfa“ ir „IKI“.     Labiausiai per 4 mėnesius pabrango paukštienos filė. Jos kaina per 4 mėnesius pakilo 2,40€ už kilogramą. Po 1,30€ pabrango sviesto 200g pakelis, švieži sveriami agurkai (1kg) bei 1l aliejus. Mokiniai apgailestavo, kad negalėjo palyginti kainų su „Rimi“ prekybos centro produktų kainomis, nes Marijampolėje jo tiesiog nėra.

Po šio būtiniausių maisto produktų kainų stebėjimo, mokiniai padarė šias išvadas:

  • Norint nusipirkti pigiausius produktus, tenka vaikščioti po kelis didžiuosius prekybos centrus.
  • Maisto produktai pabrango 55%, o atlyginimai kilo vidutiniškai iki 30%, priklausomai nuo užimamų pareigų ir gauto darbo užmokesčio.
  • Kainos kyla vos ne dvigubai greičiau nei atlyginimai.
  • Dėl susidariusios nepalankios situacijos , galime teigti, kad kainos dar labiau kils ir išgyventi vis bus sunkiau, ypač gaunantiems mažas pajamas.
[ngg src=”galleries” ids=”680″ display=”basic_thumbnail”]