Kuprinių svėrimo akcija

Jono Totoraičio progimnazijoje rugsėjo mėnesį vyko kuprinių svėrimo akcija. Šiais metais akcijoje dalyvavo 71 antrų klasių mokinys. Šios akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai.

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, dirbanti mokykloje, vertino, kokią kūno masės dalį sudaro mokinio kuprinė, ir mokė, kaip tinkamai pasirūpinti savo stuburu. Pabrėžė, kad sunkesnės nei 10 proc. vaiko svorio kuprinės nešiojimas sukelia nugaros skausmus, skatina stuburo iškrypimą ir netaisyklingą laikyseną.

Rezultatai parodė, kad tik 22  akcijoje dalyvavusių mokinių kuprinės svėrė ne daugiau kaip 10 proc.  jų kūno svorio. Maksimalus leidžiamas mokinio kūno svorio ir kuprinės santykis turėtų būti ne daugiau kaip 15 proc. kūno svorio. Akcijos metu 10-15 proc. kūno svorio kuprines turėjo 43 mokiniai, 6 mokinių kuprinės buvo per sunkios, viršijo normą – daugiau nei 15 proc. kūno svorio.

Visuomenės sveikatos specialistė akcijos metu atkreipė dėmesį ne tik į mokinio kuprinės svorį, bet ir kuprinės tipą bei nešiojimo būdą.  Džiugu paminėti, kad visų mokinių kuprinės turėjo dvi rankenas ir nešiojamos pasikabinus ant nugaros. Taip pat mokinių buvo klausiama, ar sunki mokyklinė kuprinė. Dauguma atsakė, kad nesunki, tačiau ketvertui mokinių kuprinė buvo per sunki.

Taip pat akcijos metu mokiniams  padalintos skrajutės su patarimais, kokia turi būti mokyklinė kuprinė, kad ji nežalotų vaikų, būtų praktiška, patogi bei saugi. Ne visi mokiniai prie kuprinės turėjo prikabintus atšvaitus. Tik 56 iš 71 mokinio kuprinės buvo su atšvaitais.

Specialistas pataria

*Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g.
*Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.
*Didžiausias pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.
*Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus.
*Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.
*Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.
*Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.
*Tvarkingai sudėkite daiktus, kad jie neslidinėtų po kuprinės vidų.
*Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.
*Mokyklinių kuprinių išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai.

Parengė visuomenės sveikatos specialistė Erika Jankauskienė