Ką žinau apie eurą ir kiek jis vertas?

Ekonomikos būrelio „Ekonomika vakar, šiandien ir rytoj“ vadovė Odeta Paulauskienė pravedė pamoką: „Ką žinau apie eurą ir kiek jis vertas?“.

Pamokos pradžioje mokytoja išklausė, ką vaikai žino apie nacionalinę valiutą. Mokiniai žinojo tikrai nemažai: ir kad euras Lietuvoje įvestas 2015 metais, kad jis yra Europos šalių nacionalinė valiuta, bet ne visų, vienas mokinys net žinojo, kad kartais monetos vertė gali būti didesnė nei ant jos parašyta. Tačiau nežinojo, kad banknotai visose šalyse yra vienodi, o monetų aversą kiekviena šalis leidžia pagal savą dizainą. Šiandien galime rasti 24 šalių kiekvienos rūšies monetų. Jei kalbėsime apie pradžioje išleistas monetas. Kad vaikams būtų aiškiau mokytoja parodė savo surinktą kolekciją. Ji kolekcionuoja 1€, 2€, 50 cnt ir 20 centų skirtingų šalių monetas. Vaikai labai susidomėję apžiūrinėjo ją. Tačiau pastebėjo, kad dar nemažai trūksta, tad iš kur žinoti kokių? Vadovė parodė visų šalių monetų dizainų nuotraukas. Kadangi euras egzistuoja gana ilgai, kai kurios valstybės jau yra atnaujinusios monetų dizainus. Tad tos pačios šalies galime rasti dvi skirtingų dizainų, tačiau vienodos vertės monetas.

Mokiniai pastebėjo, kad kai kurios valstybės naudoja tą patį simbolį ant visų monetų, o kitos kiekvienai parinkę vis kitokį. Mokytoja savo kolekcijoje užrašius kokios šalies tai moneta. Akylieji pastebėjo, kad 2 eurų monetų yra sudėta atskirai, tad suskubo aiškintis, kodėl taip padaryta. Vadovė papasakojo, kad būtent 2 eurų monetos yra dviejų rūšių: paprastos ir proginės. Šias monetas negali leisti kada nori. Per metus kiekviena valstybė gali išleisti tik po 2 progines monetas, aišku per visą euro gyvavimo laikotarpį jų išleista nemažai. Yra 5 progos, kada progines monetas išleido visos valstybės, tačiau tas pats užrašas užrašytas kiekvienos valstybės kalba. Tada mokytoja priminė, kad Jokūbas pamokos pradžioje minėjo, kad moneta gali būti vertingesnė nei ant jos parašyta, pasiūlė paspėlioti kiek gali daugiausiai kainuoti proginė 2 eurų moneta. Spėliojimų buvo įvairių, didžiausia suma buvo pasakyta 3000 eurų. Vadovė paaiškino, kad kaina labai priklauso nuo to, kokiu tiražu moneta išleista ir parodė, kad brangiausia 2 eurų moneta kainuoja 4749,95 euro. Toliau sekė klausimas, o kas gali pirkti taip brangiai? Mokytoja paaiškino, kad yra žmonės, kurie kolekcionuoja tokias monetas ir norėdami surinkti kolekciją, net perka žymiai brangiau.

Kadangi mokiniai nežinojo kaip vadinama monetų kolekcionavimas, mokytoja pasiūlė pažaisti raidžių spėliojimo žaidimą. Kai mokinys atspėja raidę, mokytoja ją įrašo atitinkamoje vietoje, o mokinys gauna prizą – valgomą euro pinigėlį. Kai

jau buvo atspėtos viso raidės, mokiniai sužinojo, kad monetų kolekcionavimas yra vadinamas numizmatika. Paskui vaikai ėmė tyrinėti savo turimas monetas, žiūrėti kokios ji valstybės išleista. Po pamokos dar ilgai vyko diskusija apie