APIE STAŽUOTĘ JAV

Anglų kalbos mokytoja Snieguolė Vyšniauskienė laimėjo atranką į  Fulbright Media Literacy mokytojų meistriškumo programą JAV, kurios metu šešias savaites stažavosi medijų raštingumo srityje. Šią programą finansuoja JAV valstybės švietimo ir kultūros departamentas. Norėdami patekti į šią programą, dalyviai turėjo užpildyti paraišką, vėliau dalyvauti pokalbyje ir išlaikyti tarptautinį anglų kalbos TOEFL egzaminą. Iš Lietuvos buvo atrinkti 2 dalyviai, o iš viso į JAV atvyko 152 mokytojai iš 70 šalių. Jie buvo paskirti į 7 universitetus skirtingose valstijose.  

Mokytoja Snieguolė pateko į Viskonsino universitetą Madisone kartu su 20 įvairių dalykų mokytojų iš 17 skirtingų pasaulio šalių.  Mokytojai universitete lankė paskaitas, dalyvavo diskusijose ir  dalijosi patirtimi. Programos dalyviai susipažino su amerikiečių mokyklų mokytojais ir turėjo unikalią galimybę lankytis amerikiečių Monona Grove High School  mokykloje.

Šioje mokykloje mokosi 1200 moksleivių nuo 14 iki 18 metų. Pamokos yra ilgesnės negu mums įprasta, jos trunka 90 min. ir yra tik viena ilgoji pietų pertrauka. Mokiniai neturi vadovėlių – jiems yra skirti nešiojamieji kompiuteriai Chrombook, kuriais mokiniai naudojasi mokykloje ir namuose. Visa mokomoji medžiaga ir užduotys siunčiamos internetu arba išdalijamos kopijos. Mokyklos teritorijoje veikia internetas, tačiau pamokose naudotis mobiliaisiais telefonais be mokytojo leidimo negalima. Mokykloje yra atskira testų klasė. Čia mokiniai rašo įvairių dalykų testus, kurių negalėjo atlikti kartu su kitais  klasės mokiniais (sirgo, buvo išvykę ir pan.), juos prižiūri kabinete dirbanti mokytoja.

Didžiuliame mokyklos pastate yra ne tik erdvios klasės, bet ir  plaukimo baseinas, sporto ir treniruoklių salės,  600 vietų aktų salė, biblioteka ir mokyklos TV studija. Šioje studijoje mokiniai kartu su profesionaliais darbuotojais rengia vaizdo medžiagą apie mokyklos gyvenimą, kuri vėliau parodoma visai mokyklos bendruomenei.

Kiekviena amerikiečių mokykla turi savo talismaną – gyvūną. Šios mokyklos simbolis – sidabrinis erelis. Mokiniai labai apsidžiaugė sužinoję, kad mūsų mokyklos simbolis taip pat gyvūnas – išminties simbolis pelėda.

Mokinių saugumui užtikrinti mokykloje budi policininkas. Tai gana populiaru JAV mokyklose. Šioje mokykloje dirba ne tik žmonės, bet yra du dresuoti šunys – asistentai. Jie padeda keliems mokinimas nusiraminti ir susikaupti pamokų metu.

Mokytoja pastebėjo, kad amerikiečių mokyklose mokytojai taiko panašius mokymo metodus,  pavyzdžiui, ,,Kahoot“. Rodo daug mokomųjų filmų ir vaizdo medžiagos iš „You Tube“.

Amerikiečių moksleiviams mokytoja vedė kultūrinio pažinimo pamoką apie Lietuvą ir mūsų mokyklą. Pamokos metu pristatė mūsų šalies simbolius, papasakojo apie tradicijas. Mokiniai domėjosi mūsų šalimi,  mokyklomis, teiravosi apie mokinių laisvalaikį, pomėgius, be to, parašė linkėjimus ir laiškus mūsų mokyklos mokiniams.

Mokytoja Snieguolė turėjo puikią galimybę pamatyti ne tik amerikiečių mokyklas, bet ir dalyvauti kultūriniuose renginiuose, stebėti futbolo varžybas, lankyti muziejus ir meno galerijas bei pabuvoti Milvokyje ir Čikagoje. Programos uždarymo konferencija vyko JAV sostinėje Vašingtone, kur susirinko visi programos dalyviai – globali mokytojų bendruomenė. Konferencijos metu mokytojai diskutavo apie medijų raštingumo ir kritinio mąstymo ugdymo svarbą.

Mokytoja Snieguolė linki mokiniams mokytis užsienio kalbų, nebijoti iššūkių, keliauti ir pažinti pasaulį.