Ką turime žinoti apie erkes?

Atėjus pavasariui, saulė vilioja suaugusius ir vaikus dažniau pabūti gamtoje. Kad poilsis būtų smagus ir saugus, turime žinoti apie  tykantį pavojų – erkes ir jų sukeliamas ligas.
Jono Totoraičio progimnazijoje vyko prevencinės pamokėlės tema: „Ką turime žinoti apie erkes?“. Pamokėlių metu vaikams buvo pasakojama apie mažus vabalėlius – erkes, apie jų sukeliamas ligas.
Mokiniai žino daug atsitikimų susijusių su erke. Mokėmės, kaip jų išvengti, o įsisiurbus erkei tinkamai ją pašalinti. Mokomojo filmo peržiūra dar geriau įtvirtino žinias ir paskatino mokinius būti atidesniems gamtoje. O per mikroskopą stebėti, kaip atrodo kelis kartus padidinta erkė įdomu ne tik mokiniams, bet ir bendruomenės nariams.

Sveikatos priežiūros specialistė įspėja:
Nėra vienintelio patikimo būdo padedančio apsisaugoti nuo erkių. Tačiau galima kai ką padaryti, kad jų išvengtume.

  • Atkreipkite dėmesį į aprangą. Dėvėkite uždarus drabužius ilgomis rankovėmis, taip pat ilgas kelnes, kurias svarbu susikišti į puskojines. Iškylai į gamtą pasirinkite šviesesnius drabužius, nes tada lengviau erkę pastebėsite ir išvengsite jos įkandimo. Kol erkė suranda, kur jai įsisiurbti, gali praeiti tam tikras laiko tarpas, kartais trunkantis net iki valandos. Erkės pirmiausia ieško tinkamos vietos įsisiurbimui ir ilgai ropoja išilgai kūno. Jos ieško švelnios odos, todėl gali ropoti ant rankų, kojų, ypač pakinkliuose, ant kaklo ar galvos plaukuotoje dalyje.
  • Po iškylos gamtoje būtina rūpestingai apžiūrėti kūną. Ieškant prilipusių ir ropinėjančių erkių patariama gerai išsišukuoti plaukus, nusiprausti po dušu, persirengti kitais rūbais. Vilkėtus rūbus reikėtų pakabinti negyvenamoje patalpoje ar saulėtoje vietoje.
  • Iškylaudami gamtoje venkite pamiškių ir aukštos žolės, naudokite erkes atbaidančias priemones, nors tai gelbsti tik trumpam laikui.
  • Kadangi nėra patikimo apsaugos nuo erkių būdo, reikia imtis priemonių, padedančių išvengti erkių sukeliamų ligų. Vienintelė patikima profilaktikos priemonė – skiepai nuo erkinio encefalito.

Parengė sveikatos priežiūros specialistė Erika Jankauskienė